606 914 074

Jak często wymieniać ręczniki i myć pędzle do makijażu

Higiena w pielęgnacji skóry

Ręczniki, pędzle czy kosmetyki których używamy w niewłaściwy sposób mogą być nośnikiem różnego rodzaju bakterii i zanieczyszczeń. Niewłaściwa ich higiena może powodować podrażnienia i zmiany skórne, takie jak trądzik czy AZS.

Na stan naszej skóry składa się nie tylko to, co na nią kładziemy, ale również to, jak z tymi akcesoriami się obchodzimy na codzień. 

Higiena ręczników i pościeli

Wycierając po kąpieli ciało i twarz, przenosimy naszą mikroflorę oraz martwy naskórek na ręcznik. W połączeniu z wilgotnym środowiskiem stwarzamy tym samym bardzo sprzyjające warunki do tego, by namnażały się tam wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, drobnoustroje i grzyby.

Dlatego tak ważne jest, by często wymieniać ręczniki. Powinniśmy to robić przynajmniej raz w tygodniu, a każdy z domowników powinien mieć swój osobny.

W międzyczasie dbać o to, by je możliwie szybko osuszać - zimą na ciepłym kaloryferze, a latem na balkonie lub tarasie.

Skóra twarzy rządzi się natomiast trochę innymi prawami ze względu na bogatsza florę bakteryjną. Często towarzyszy nam trądzik młodzieńczy, trądzik dorosłych (Acne Tarda), AZS, czy trądzik różowaty. W związku z tym by ograniczyć ilość patogennych drobnoustrojów i zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się ich, do osuszania skory twarzy zalecam swoim klientkom używanie jednorazowych ręczników papierowych

Jak często prać pościel?

Podobnie sprawa się ma ze zmianą pościeli, a w szczególności poszewek na poduszki. Nocą wycieramy nią resztki wieczornej pielęgnacji, pot, sebum, ślinę - co również przyczynia się do namnażania bakterii.

Pościel powinnyśmy zmieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Nie zapominajmy natomiast o poduszkach. Pierze czy syntetyczne wypełnienie nie pozostaje jałowe i do ich wnętrza również przedostają się drobnoustroje. One też powinny być przynajmniej co czwartą wymianę pościeli, wyprane. 

W jakiej temperaturze prać ręczniki i pościel?

Jeśli chodzi o pranie ręczników, do usunięcia większości drobnoustrojów, wystarczy nam temperatura 60 stopni C. 

Higiena pędzli i gąbek do makijażu

Tak, jak wspomniałam w temacie ręczników, te same zasady obowiązują w przypadku makijażu. Co prawda w pędzlach do pudrów nie namnaża się tyle drobnoustrojów, co w przypadku gąbek do makijażu i pędzli do podkładu, to i tak należy zwrócić szczególną uwagę na ich higienę, w szczególności jeśli borykamy się z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry. 

Bardzo często w swojej praktyce gabinetowej obserwuje zaostrzenie się trądziku przy nieodpowiedniej higienie gąbek i pędzli do makijażu.

Jak często myć gąbki i pędzle do makijażu?

Gąbki do podkładu powinny być myte obficie w wodzie z olejkiem myjącym - „tłusty” podkład ma powinowactwo do olejów, w związku z tym tylko tak jesteśmy w stanie skutecznie domyć wnętrze gąbki.

Czynność taką powtarzać powinnyśmy po każdym użyciu, choć zdaję sobie sprawę z tego, że może być to problematyczne. Natomiast z pewnością nie powinnyśmy robić tego rzadziej niż raz na 3 dni. 

Na pozostałych pędzlach oprócz naszego naskórka i sebum, jeśli przechowujemy je na wierzchu, osadza się też kurz i roztocza. Jeśli nie mamy problemów w trądzikiem, wystarczy że będziemy myć pędzle raz w tygodniu.

Pędzle z naturalnego włosia traktujemy tak samo jak nasze włosy, myjąc włosie w szamponie. Jeśli zależy nam na żywotności naszych pędzli, powinnyśmy myć je w taki sposób, by nie moczyć tzw „trzonków” a suszyć je włosiem do dołu.

Komplet pędzli wraz z gąbeczką do makijażu powinny być przeznaczone dla jednej osoby. Raz na 3-4 mycia warto także poddać pędzle z gąbką dezynfekcji. W tym celu można zanurzyć gąbki i włosie pędzli w alkoholu izopropylowy lub użyć mydełka dezynfekującego. 

Trądzik a higiena

Osoby z trądzikiem powinny zdecydowanie bardziej restrykcyjnie podchodzić do higieny swoich makijażowych atrybutów i myć je co 3-4 aplikacje.

Kosmetyki i daty ważności

Każdy kosmetyk posiada swoją datę ważności oraz tzw „PAO” (Period After Opening), czyli przydatność kosmetyku po otwarciu opakowania - symbol otwartego słoiczka z czasem, przez który bezpieczenie możemy używać dany kosmetyk.

I tak, jak o tym pierwszym często pamiętamy, tak to drugie lekceważymy.

Po przekroczeniu tego czasu kosmetyk często zmienia lub traci swoje właściowości - kolor, barwę, funkcje i przede wszystkim - bezpieczeństwo. 

Producenci stosują kilka form opakowań kosmetyków - słoik, butelka z pipetą, butelka z pompką i najlepsze pod kątem bezpieczeństwa mikrobiologicznego - opakowania airless, gdzie produkt ma ograniczone możliwości dostępu tlenu, co zapewnia mu dłuższa trwałość, oraz brak możliwości zanieczyszczenia go manualnie. 

Produkty w słoiku ze względu na możliwość łatwego nadkarzenia dobrze jest nakładać jednorazowym patyczkiem lub szpatułką, ograniczając tym samym możliwości nadkarzenia mikrobiologicznego palcem. A przy użytkowaniu produktu z pipetą warto pamietać, by produkt wyciskać w powietrzu, nie dotykając pipetą skóry. 

Rollery i masażery

W celu zapewnienia najlepszej ochrony, masażery i rollery do masażu warto myć przed i po każdym użyciu mydłem o działaniu dezynfekującym.

Natomiast chciałabym przestrzec przed wielokrotnym używaniem dermarollerów igłowych w warunkach domowych. Są to narzędzia, których nie jesteśmy w stanie w odpowiednio sterylnych warunkach przeprowadzić w domu oraz po zabiegu ich zdezynfekować, więc jego ponowne użycie wiąże się z ryzykiem i niebezpieczeństwem.

Roller „leżakujący” z naszym materiałem biologicznym staje się ogromną pożywką dla bakterii i nie powinien być już użyty ponownie. 

 




Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com