606 914 074

Skóra tłusta

Cera Tłusta   
Niewątpliwie jej zaletą jest to, że pierwsze zmarszczki pojawiają się na niej stosunkowo późno, przez co skóra dłużej wygląda młodo. Zazwyczaj jest dość gruba, słabo ukrwiona a jej powierzchnia jest błyszcząca z widocznymi rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych tzw.porami.
Cechą charakterystyczną jest nadmierna produkcja sebum. Obszary łojotokowe zlokalizowane są głównie w strefie T: czoło, nos, broda, a także klatka piersiowa i kark.

Czynniki wpływające na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych:

-zmiany hormonalne,
-czynniki genetyczne,
-zaburzenia układu trawiennego,
-nieprawidłowe odżywianie - między innymi nadmierne spożywanie produktów wysoko przetworzonych bogatych w cukry proste,
-niedobór witaminy B, C, A, a także cynku i siarki,
-niektóre leki,
-stres
-nieodpowiednia ilość snu
-gorące kąpiele
-nadmierna ekspozycja na promienie UV,
-palenie papierosów
-czynniki atmosferyczne tj.upał i duża wilgotność


W pielęgnacji cery tłustej szczególny nacisk należy położyć na zmniejszenie grubości warstwy rogowej w celu odblokowania gruczołów łojowych. Należy jednak pamiętać, że sebum wydzielane przez gruczoły łojowe tworzy na powierzchni skóry płaszcz hydrolipidowy chroniący przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych a także ogranicza transepidermalną utratę wody.

Dlatego chcąc właściwie pielęgnować cerę tłustą należy unikać substancji działających zbyt agresywnie, nadmiernie opuszczających i wysuszających warstwę rogową.


Niewskazane są także składniki okluzyjne i komedogenne sprzyjające powstawaniu zaskórników.

Pielęgnacja, która szkodzi cerze tłustej to: mycie twarzy wodą z mydłem o odczynie zasadowym pH 8-8,5, które wysusza i podrażnia skórę oraz stymuluje produkcję gruczołów łojowych, stosowanie agresywnych preparatów naruszających naturalną florę bakteryjną i strukturę cementu międzykomórkowego, preparaty na bazie alkoholu, używanie kosmetyków pielęgnacyjnych upiększających dużą zawartością fazy tłuszczowej wykazujące działanie okluzyjne i komedogenne, opalanie skóry twarzy w solarium i na silnym słońcu.




Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com