Trądzik dorosłych / trądzik późny
Aktualne badania dowodzą, że cierpi na niego 54% kobiet i 40% mężczyzn pomiędzy 25 a 50 rokiem życia.
Obraz kliniczny
niewielkie stany zapalne pod postacią czerwonych grudek lub krost najczęściej w dolnej części twarzy. Nasilony łojotok i przebarwienia pozapalne po ustępujących wykwitach.
Przyczyna
Głównie gospodarka hormonalna - hormony (DHT, DHEA-S), które stymulują receptory androgenów znajdujące się w ujściach gruczołów łojowych. Dochodzi do nagromadzenia łoju i keratyny ( co prowadzi do pojawienia się zaskórników zamkniętych, a te w następstwie do bolesnych krost). U kobiet często powodem trądziku późnego jest PCOS, otyłość brzuszna, hiperandrogenizm. Ponadto wiadomo już, ze ogromną role odgrywa też dieta i stres. Wysoki indeks glikemiczny, wysoko przetworzone jedzenie, jak również zbyt częste spożywanie produktów mlecznych, w dużej mierze przyczyniają się do powstawania trądziku. Nie można natomiast zapomnieć o jeszcze jednej kwestii - nieodpowiedniej pielęgnacji domowej. Stosowanie kosmetyków komedogennych często tez odpowiada za pojawienie się wykwitów skórnych.
Metody walki
zabiegi w wykorzystaniem peelingów chemicznych (odpowiednią mieszankę dobiera kosmetolog), IPL.
Jednak najważniejsze jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, unikanie stresu, regulacja hormonów i wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji domowej.